Sıkça Sorulan Sorular

Alüminyum anlam olarak alüminyum malzemesi kullanımı yapılarak pencere, kapı, sineklik ve oda bölge gibi sistemlerde kullanılmaktadır. Alüminyumun çok fazla avantajı vardır. Kapı ve pencere gibi yerlerin doğranmasında alüminyum tercih edilmektedir. Çünkü alüminyum doğramanın tercih edilmesinin nedeni kolay kullanımıdır. Bir diğer doğrama sistemi olan PVC doğramaya göre alüminyum doğrama daha estetik olduğundan alüminyum doğramanın tercihi PVC’ye oranla daha çoktur. Alüminyum doğramanın bir başka özelliği de dekoratif olmasıdır. Alüminyum doğramanın kullanıldığı alan bakımından neredeyse bütün cisimlere uyum sağlamasıdır. Bu konuda da en fazla seçeneği sunabilen metal olma özelliği taşımaktadır. Aynı zamanda alüminyum enerjiden tasarruf sağlamaktadır. Dünyamızda giderek azalmakta olan enerji kaynakları kullanımının ısının ve ısıtmanın uygun fiyatlara ve ekonomik fiyatlara gelmemesi sebebi ile alüminyum enerji yönünden de tasarruf sağlamaktadır. Aynı zamanda alüminyum çok uzun ömürlüdür. Alanya alüminyum doğrama, ahşap geleneksel, petrol temelli bir ürün olan PVC, alüminyum ise metal temellidir ve bunlar bir apartmanın doğramalarının başlıca kullanılan malzemeleridir.

PVC pencere insan ve çevre sağlığına dost bir yapı elemanıdır. Montajı yapıldıktan sonra etrafa hiçbir gaz salınımı yapmaz. Boya, vernik gibi kimyasalları yüzeyinde bulundurmadığından insan sağlığına dosttur. Günümüzde birçok ev eşyası, çocuk oyuncaklar hatta kan torbalarının bile PVC’den yapıldığını düşünürseniz PVC tamamen doğaya ve insan sağlığına dost bir malzemedir.

Menteşeli sineklik en ekonomik sineklik modelidir. Ancak ekonomikliği elde etmeye çalışırken; bazı üreticilerin kullanmış olduğu ince alüminyum profil, düşük kaliteli sineklik tülü ve tamamlayıcı aksesuarlar ile çok kısa ömürlü kalitesiz sinekliği de satın alabilirsiniz. Önemli olan, kaliteli hammaddeyi üstün işçilik ve montaj hizmeti ile birleştirecek doğru üreticiyi bulabilmektir.

Tek başına panjur pencereler gibi ısı yalıtım özelliği sağlamaz. Ancak pencerelere yardımcı olabilecek şekilde ısı yalıtım sağlar. Kışın soğuk ve rüzgârın girmesini önler yazın ise evinizi güneşten koruyarak serin kalmasını sağlar.

İç mekanlar için oda kapısı seçimi yapılırken nem ve sıcaklık gibi ortam koşullarını göz önünde bulundurmalısın. Kapı malzemesini bu koşullara göre tercih ederek kapının hasar görmesine engel olabilirsin. Sürekli buhar ve neme maruz kalan banyo gibi yaşam alanları için ahşap kapılar kullanacaksan doğal malzemelere değil sentetik seçeneklere yönelmelisin. Melamin, PVC ve laminant gibi materyalleri tercih ederek kapının kullanım ömrünü uzatabilirsin. Banyo ve WC gibi mekanlar mahremiyet gerektirdiği için bu yaşam alanlarında şeffaf dokulu kapılar kullanmamalısın. MDF içerikli oda kapısı tasarımlarının ağır olması, kilit ve menteşe sistemlerinin kısa sürede bozulması bir dezavantajdır. Bu nedenle MDF kapılar maliyetli seçeneklerdir. Kullanım kolaylığı ve bütçe dostu oda kapısı seçenekleri arıyorsan MDF tasarımları son sıralarda değerlendirmelisin. Ahşap kapı tercih edeceksen kuru keresteden üretilmiş modelleri tercih etmelisin. Aksi takdirde montaj sonrasında oda kapısı yamulabilir ve formunu kaybedebilir. Ahşap kapıları vernik kullanarak neme, aşınma ve darbelere karşı dayanıklı hale getirebilirsin. Çizilmelere dayanıklı kapılara ihtiyaç duyuyorsan melamin ürünlere yönelebilirsin. Ofis gibi mekanlar için en çok tercih edilen kapı çeşitleri melamin kapılardır.

Uzmanlarımızın önerisi, sizlerin istek ve arzusu doğrultusunda uygulanacak çatı sistemi ve kış bahçesinin etrafında kullanılacak modüllerin açılım tipleri kış bahçesi maliyetlerine direk etki eden en önemli unsurlardır. Bunların dışında çatı süsleri, emniyet aksesuarları, ısı ve güneş kontrol üniteleri, kırılmaz cam gibi alternatifler maliyeti etkileyen diğer unsurlardır.