Pvc Kullanımının Avantajları

Son 20 yılda yaygınlaşan PVC (polivinil klorür), geniş kullanım alanına sahip bir plastik polimerdir. En basit tanımıyla birçok alanda kullanılan modern bir sentetik (yapay) malzemesidir. Dünyada, polietilen ve polipropilenden sonra en çok kullanılan üçüncü plastik polimeridir. PVC ilk olarak 19. yüzyılda, 1835’te Henri Victor Regnault ve 1872’de Eugen Baumann tarafından kazayla keşfedilmiştir. PVC'nin katı ve esnek olmak üzere iki formu bulunur. 


Katı formunu boru tesisat malzemeleri ve kapı pencere profillerinde gördüğümüz PVC geleneksel yapı malzemeleri (ahşap vb.) alanında da yerini almıştır. PVC'nin yumuşak ve esnek hali elektrik kablolarının yalıtımında ve atık su boru hatları gibi alanlarda kullanılır. Aynı zamanda son yıllarda sağlık alanında kan ürünleri torbaları, serum tüpü, ameliyat eldiveni gibi malzemelerde de kullanılmaya başlanmıştır. 

 

PVC pencereler doğaya dost ve zararsız bir yapı olduğundan dolayı sıkça kullanılan pencere çeşitlerindendir. PVC pencerelerin pencere sistemleri arasında diğer malzemelere kıyasla avantajları mevcuttur. Bu avantajlar sıralamak mümkündür.

 

PVC pencereler kolay temizlenebilmesinden dolayı kullanımı ve bakımları çok kolay pencere çeşididir. 

Ahşap pencerelerde olduğu gibi sonradan boyama vs. gerektirmeden PVC pencereler uzun süre kullanılabilir. İstenilen renkte yapılabilen PVC pencereler ile farkınızı ortaya koyabilirsiniz. PVC pencerelerde zamanla renk solma olayı olmadığından canlılığını korurlar. Ahşap pencereler zamanla çürüyebilirken PVC pencerelerde bu tarz konular olmamaktadır.

 

PVC pencerelerin bükülme gibi problemleri yoktur ve kaliteli malzemeler kullanılarak yapıldıklarından sağlam ve uzun süre kullanıma karşı dayanıklıdırlar.

 

Yangın gibi durumlara karşı dirençlidirler: PVC pencereler uzun süre yangının içerisinde kalmadığı sürece kendini söndürebilen bir yapıya sahiptirler. Isı ve ses yalıtımında avantajlı olduklarından dolayı PVC pencereler oldukça kullanışlıdır.

 

PVC pencereler ahşap pencerelerde olmayan özelliklere sahiptir. Örneğin PVC pencerelerin, üstten açılır, sürgülü, dönmeli gibi modelleri mevcuttur. PVC pencerelerin malzemeleri geri dönüşüm yapılabilen ürünlerdir. Bu sebeple doğa dostudur.

 

PVC pencerelerin birçok avantajını bu şekilde sıralamak mümkündür. Yıllardır PVC pencere ve kapı tercih eden insanlar, PVC pencerenin ısı yalıtımlı, ses yalıtımlı, uzun ömürlü ve yanmaya karşı dayanıklı olmasından dolayı kullanmaktadır. Bu kadar özelliklerine göre de oldukça kolay kurulumları ve uygun fiyatları vardır.

Yorumlar (0)

Henüz onaylanmış yorum yok!
Yazıya ilk yorumu siz yazarak düşüncelerinizi diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın